MOJE BLOGOWANIE

NIE TYLKO O MICHAELU...
...Jeśli przychodzisz na świat, wiedząc, że jesteś kochany i opuszczasz go z tą samą świadomością, wszystko z czym w międzyczasie przyszło ci się zmierzyć - jest do pokonania. (Michael Jackson- Oxford 2001)

Ten blog nie mógłby powstać, gdyby nie miłość i zaangażowanie rzeszy fanów, którzy tłumaczą teksty o Michaelu Jacksonie na licznych portalach, poświęconych Królowi Popu.
Szczególne wyrazy uznania kieruję do zespołu tłumaczy: Ola, Anialim, Kora, Bea, Kato, Agnieszka, Butterfly26, Felicia M, Phi, Speed Demon, Tiffani, Ioretta, Marta, Nat, Bettima, Marta, Nat.
Specjalne podziękowania dla oddanych Fanek z Internetowej Bazy Tłumaczeń MJTranslate, oraz michaeljacksontruelove.
Gdyby nie WY, moja wiedza na temat Michaela byłaby niepełna i znacznie ograniczona.
Wszystkie zdjęcia oraz materiały filmowe znalezione i udostępnione z sieci.

Translate

niedziela, 20 lutego 2011

Diana


Po udanym  przesłuchaniu Jackson Five w Motown, szef tej znakomitej wytwórni płytowej Berry Gordy zachwycony zespołem, a w szczególności małym Michaelem zaproponował kontrakt, który podpisano w 1969 roku. 
Wiązało się to z przeprowadzką rodziny Jacksonów do Kalifornii.
Z Gary w stanie Indiana, gdzie do tej pory mieszkali pierwsi przybyli Jackie, Tito, Jermaine, Marlon i Michael z ojcem Josephem, którego pilnym zadaniem było znalezienie odpowiedniego lokum dla całej rodziny.

Motown w tym czasie szczyciło się znakomitymi gwiazdami, z których największym blaskiem lśniła Diana Ross z zespołem  The Supremes.
Najmłodsi, Michael i Marlon zamieszkali w jej rezydencji. Starsi bracia w wytwórni Berry Gordiego.
Przebywanie w otoczeniu Diany, szeroko znanej i podziwianej gwiazdy, wywarło ogromny wpływ na Michaela, a przyjaźń, która między nimi wtedy się zawiązała trwała przez całe życie.

Diana, zdruzgotana nagłym odejściem  Michaela 25 czerwca 2009 r. nie była w stanie, a może nie chciała brać udziału w spektakularnym pożegnaniu gwiazdora 7 lipca 2009 roku w Staples Center, podobnie zresztą inna oddana przyjaciółka Elizabeth Taylor, oraz Ouincy Jones.
Wszyscy troje towarzyszyli mu w ostatniej drodze podczas prywatnej ceremonii na Forest Lawn Glendale kilka tygodni później.


Nieobecna w Staples Center Diana złożyła poruszające oświadczenie... kondolencje... wyznanie...
Michael był moją osobistą miłością, cenną częścią mojego życia, częścią struktury mojego życia, w sposób, którego nie jestem w stanie wyrazić słowami. Michael chciał, abym była przy jego dzieciach i będę jeśli kiedykolwiek będą mnie potrzebowały.
Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie zamknięciem dla tych wszystkich, którzy go kochali. Dziękuję, Katherine i Joe, za podzielenie się swoim synem ze światem i ze mną. Przesyłam moją miłość i kondolencje dla rodziny Jacksonów. 
                   Autor tłumaczenia: ola


Widać jak niezwykłe i trwałe więzi łączyły tych dwoje przez niemal cztery dekady życia, skoro to właśnie Dianę Ross Michael wyróżnił w testamencie zaraz po matce, jako opiekunkę swych dzieci.
Gdy miał 11 lat i zamieszkał w jej domu szybko stała się jego drugą  mamą, przyjaciółką a następnie obiektem młodzieńczych westchnień.

Katherine Jackson  w książce The Jacksons family  nieco humorystycznie opisuje ówczesne uczucia Michaela: 
Był zakochany w Dianie od czasu gdy on i jego bracia byli gośćmi w jej domu. Nie będziesz ładna dopóki nie zaczniesz wyglądać jak Diana! Tak Michael drażnił swoje siostry LaToyę i JanetZ kolei  Michael w autobiografii Moonwalk z 1988 roku  tak wspomina czas spędzony w jej domu:

Diana naprawdę wiele mnie nauczyła. Wszystko to było dla mnie nowe i ekscytujące. Jakże różne od tego, co robiłem do tej pory, żyjąc i oddychając wyłącznie muzyką i codziennie spędzając czas na próbach. Nikt nie domyślałby się, że taka wielka gwiazda jak Diana, może tracić czas na uczenie młodego chłopca malowania czy wprowadzania go w świat sztuki, a jednak robiła to i właśnie za to ją pokochałem.

...kocham ja nadal. Szaleję za nią, była również moją matką, moją ukochaną i moją siostrą, a wszystkie te trzy wcielenia składają się na jedną fascynującą osobowość.

...bliska współpraca z Dianą Ross sprawiała mi wiele przyjemności. Jest piękną i utalentowaną kobietą. Wspólna praca nad tym filmem (The Wiz) była dla mnie wielkim przeżyciem. Bardzo kocham Dianę. Zawsze ją bardzo kochałem." 

Od 1977 roku Diana była rozwiedzioną matką trójki dzieci.
Około 1981 roku Michael i ona stali się nierozłączni. Pojawiali się wspólnie na imprezach, galach, a także wspólnie występowali w telewizji.
To właśnie wtedy rozpoczęto plotkować o ich romansie.
Oczywiście jak to u Michaela bywa wszystko jest otoczone aurą niepewności i tajemnicy.
Jednak kiedy Diana rozstała się z wytwórnią Motown w 1981 roku, jednym z powodów odejścia uznano romans z Michaelem, co w owych czasach  mogło stanowić skandal zważywszy, że była o 14 lat starsza, a w początkach  jego kariery w Motown, wytwórnia mianowała ją niemal matką zastępczą małego artysty.
W tym czasie Diana przeżywa dość burzliwy okres w życiu prywatnym, ale można sądzić, że Michael swoją obecnością w jej domu przypominał o tym, co w życiu naprawdę ważne i miał na nią równie wielki wpływ, jak ona na niego.
W 1986 roku Diana ponownie wychodzi za mąż, co budzi w Michaelu mieszane uczucia:


Kiedy dowiedziałem się, że Diana Ross wychodzi za mąż, byłem zadowolony ze względu na nią, bo wiedziałem, że będzie szczęśliwa, ale nie było mi łatwo, bo musiałem udawać zachwyt z powodu małżeństwa z człowiekiem, którego nie znałem. Życzyłem jej  szczęścia, ale muszę przyznać, że byłem trochę urażony i trochę zazdrosny, ponieważ zawsze kochałem Dianę i zawsze będę ją kochał.
  
Jak widać uczucia wobec niej pozostawały niezmienne.
Przy każdej okazji będzie podkreślał swoją  miłość i wdzięcznośc, wyrażając w ten sposób jak bliska jest mu nadal sfera ich wzajemnego duchowego pokrewieństwa.
                                                       
Wydaje się, że Michaelowi, który kobiety traktował z szacunkiem i  trochę po staroświecku w najlepszym tego słowa znaczeniu, najbardziej zależało na zrozumieniu i uczuciu.
Szukał czegoś więcej niż urody czy cielesności, a to przecież  niezwykłe u gwiazdy takiego formatu.
Michael  najbardziej cenił w kobietach klasę i silną osobowość:

...Nie podobają mi się kobiety, które ciągle mówią: „Muszę sobie zrobić paznokcie. Muszę zrobić pedicure. Potrzebuję manicure”. Nienawidzę tego. Podoba mi się, kiedy dziewczyny są bardziej chłopięce. Kiedy się siłują, wspinają na drzewa. .. Uwielbiam to. To jest dla mnie bardziej sexy. Ale podoba mi się też klasa. Klasa jest wszystkim. Michael Jackson (2001)                                                                                                       Autor tłumaczenia: anialim 

Oto urocze, sentymentalne spotkanie Michaela z Dianą podczas rozdania nagród WMA 1996 Monaco.............jak cudnie się wstydzi :))


Diana Ross podczas występu w Radio City Music Hall, Nowy Jork 19 maja 2010 wykonuje dla Michaela wspaniałe tribute i jego wielki przebój You Are Not Alone.
Nieprzypadkowo wybrała utwór, którego tekst jest tak bardzo wymowny....mimo, że Ciebie nie ma, na zawsze pozostaniesz w moim sercu :)

                                                 
Minął jeszcze jeden dzień 
Ciągle jeszcze jestem zupełnie sam
Jak to możliwe
Że ciebie tu przy mnie nie ma
Nigdy nie powiedziałaś: "Żegnaj!"
Powiedz dlaczego
Musiałaś odejść
I zostawić mnie zupełnie samego
Dzień w dzień siedzę tutaj i zadaję sobie pytanie
Jak to się stało, że nie ma miłości
Ale coś szepcze mi do ucha i mówi

Nie jesteś sama
Jestem tu przy tobie
Mimo, że jestem daleko
Zostanę przy tobie
Nie jesteś sama
Ponieważ jestem tuż przy tobie
Mimo, że jesteśmy oddaleni od siebie
Jesteś w moim sercu
Nie jesteś sama
Zawsze sam, dlaczego, och?

Dopiero od kilku nocy
Mam wrażenie, że słyszę cię płaczącą
Prosisz mnie, bym wrócił
I wziął cię w ramiona
Słyszę twoją modlitwę
Będę dźwigał twoje problemy
Ale najpierw potrzebuję twojej dłoni
Potem wieczność może się rozpoczynać
                tłumaczenie ze strony tekstowo by vilus 312
Michael Jackson  - You Are Not Alone.                                              
Na koniec plota rodem z brukowca.... wybacz Michael ;)

Niektórzy dopatrują się podobieństwa najmłodszego syna Diany, Evana Rossa do Michaela :)
Evan urodził się w 1988r. Ojcem jego jest Arne Naess Jr, drugi i ostatni jak dotąd mąż Diany, z którym po kilku latach separacji  rozwiodła się w 2000 r.
Ojciec Evana zginął tragicznie w 2004 r.        


...jeszcze raz wybacz Mike :)....wiem jak nienawidziłeś plotek, ale t-shirt Evana  jest super!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

2 komentarze:

 1. Wiem moja Droga, ale trudno mi zatrzasnąć te drzwi. Ehh, staram się starać, ale wciąż żyję przeszłością, trudno mi się pogodzić z tym, że już nie wróci...
  Dziękuję Ci bardzo, pozdrawiam ciepło :)
  PS Twój blog również mi się podoba, ciekawe rzeczy można tutaj wyczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ehh, dziękuję...
  Zgadzam się z Tobą, łatwiej od razu skreślić człowieka, niż dojść najpierw prawdy o nim...
  Tekst długi, ale zaraz biorę do czytania za niego, myślę, że dotrwam do końca.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń