MOJE BLOGOWANIE

NIE TYLKO O MICHAELU...
...Jeśli przychodzisz na świat, wiedząc, że jesteś kochany i opuszczasz go z tą samą świadomością, wszystko z czym w międzyczasie przyszło ci się zmierzyć - jest do pokonania. (Michael Jackson- Oxford 2001)

Ten blog nie mógłby powstać, gdyby nie miłość i zaangażowanie rzeszy fanów, którzy tłumaczą teksty o Michaelu Jacksonie na licznych portalach, poświęconych Królowi Popu.
Szczególne wyrazy uznania kieruję do zespołu tłumaczy: Ola, Anialim, Kora, Bea, Kato, Agnieszka, Butterfly26, Felicia M, Phi, Speed Demon, Tiffani, Ioretta, Marta, Nat, Bettima, Marta, Nat.
Specjalne podziękowania dla oddanych Fanek z Internetowej Bazy Tłumaczeń MJTranslate, oraz michaeljacksontruelove.
Gdyby nie WY, moja wiedza na temat Michaela byłaby niepełna i znacznie ograniczona.
Wszystkie zdjęcia oraz materiały filmowe znalezione i udostępnione z sieci.

Translate

niedziela, 19 maja 2013

Joe Vogel: Michael Jackson, Delayed Allegations and Witch Hunts


Joseph Vogel
publicysta i dziennikarz
autor znakomitych ksiażek o Michaelu Jacksonie
Man in the Music - The Creative Life and Work of Michael Jackson
Earth Song: Inside Michael Jackson's Magnum Opus


Opóźnione Zarzuty i Polowanie Na Czarownice 

Kiedy Michael Jackson niespodziewanie zmarł w czerwcu 2009 r., 26-letni choreograf Wade Robson,  który ostatnio trafił na nagłówki gazet zarzucając molestowanie gwieździe popu - pisał o swoim długoletnim przyjacielu i mentorze:

Michael Jackson zmienił świat i bardziej osobiście moje życie na zawsze. 

Jest powodem, dla którego tańczę, powodem, dla którego tworzę muzykę i jednym z głównych powodów, dzięki którym wierzę w czystą dobroć człowieka. 
Był moim bliskim przyjacielem przez 20 lat. 
Jego muzyka, jego sposób poruszania się, jego osobiste słowa inspiracji i wsparcia oraz jego bezwarunkowa miłość będą żyć we mnie na zawsze. 
Będę bezgranicznie za nim tęsknił, ale wiem, że teraz jest w spokojnych i czarujących niebiosach z melodią i moonwalkiem.

Takie płomienne oświadczenie nie było zaskoczeniem dla tych, którzy znali historię Robsona. 
Podczas Bad World Tour Jacksona w 1987r., 5-letni Wade Robson wygrał lokalny konkurs taneczny w Australii. 
Nagrodą był udział w zakulisowym spotkaniu z Królem Popu i możliwość dołączenia do swojego idola na scenie w trakcie zakończenia koncertu.

Minęły 2 lata zanim Robson ponownie zobaczył MJa. 

W tamtym czasie, występował w Disneylandzie, kiedy jego matka, Joy, zdecydowała się dotrzeć do sekretarki Jacksona i sprawdzić czy mogą się ponownie spotkać. 
MJ pozwolił rodzinie Robsona odwiedzić go w studiu nagraniowym Record One, gdzie pracował nad nowym albumem "Dangerous". 
Zaprosił ich również na swoje ranczo Neverland. 
Ta gościnność nie była nietypowa dla Jacksona. 
Mniej więcej w tym samym czasie, Jackson spędzał niezliczone godziny na swoim ranczo z ofiarą AIDS, Ryanem Whitem, który był odrzucany, wyszydzany i prześladowany w swojej szkole w Kokomo w Indianie. 
Te wycieczki do Kaliforni trzymają mnie przy życiu - powiedział White.
Podobne pozytywne doświadczenia podzielało setki innych.

Niedługo po ich wizycie w Neverland, rodzina Robsona zdecydowała przenieść się do Kalifornii, by stworzyć Wade'owi i jego siostrze, Chantal, możliwość rozwoju w przemyśle rozrywkowym. 

W ciągu kilku kolejnych lat, przyjaźń pomiędzy Robsonem a Jacksonem rozkwitła. 
Wade był ambitny i utalentowany, a Jackson pełnił rolę mentora, ucząc go niuansów swego rzemiosła i śpiewania dla jego wytwórni MJJ Productions. 
Jackson przydzielił mu też małe role w jego filmach muzycznych, łącznie z "Black or White".

Robson odnosił sukcesy w karierze w przemyśle, zajmując się choreografią dla takich jak Britney Spears i N'Sync, a później prezentował swą pracę m. in. w show "So You Think You Can Dance". 

W 2005 r. ożenił się z Hawajką, Amandą Rodriguez.

W tym samym roku Robson, mając mnóstwo powodów do uniknięcia cyrku, jakim był proces Michaela Jacksona o molestowanie dziecka, zdecydował zeznawać pod przysięgą o swoich doświadczeniach z piosenkarzem. 

Najpierw przepytywał go do adwokat Jacksona, Thomas Mesereau, a potem przeszedł przez rygorystyczne prokuratorskie  przesłuchanie. 
Robson wielokrotnie i stanowczo zaprzeczał, jakoby był molestowany czy padł ofiarą niewłaściwych seksualnych czynności.

Po tym, jak Jackson został uniewinniony ze wszystkich oskarżeń kilka miesięcy później, matka Wade'a Robsona, Joy, rozmawiała o zdaniu jej rodziny nt. werdyktu: 


Płaczemy i krzyczymy, płaczemy i krzyczymy...
My wszyscy wierzyliśmy, że prawda wreszcie wyjdzie na jaw... 
Zawsze powtarzałam Michaelowi: Chciałabym, by świat poznał takiego Michaela jakiego my znamy. 

Wade Robson zaprosił Jacksona na swój ślub rok później, ale Jackson zdecydował nie pojawiać się, bo nie chciał, by szczęśliwa okazja zamieniła się w medialny cyrk.

Jednak Jackson i Robson pozostali dobrymi przyjaciółmi. 

Robson, kiedykolwiek zapytany, kontynuował wychwalanie Jacksona jako jego największą inspirację.

Po raz ostatni spotkali się w Las Vegas w 2008r. 

Jackson mieszkał tam z 3 swoich dzieci, a Robson pracował nad show w mieście. 

Ja, moja żona oraz on i 3 jego dzieci mieliśmy grilla. - przypomniał Robson.
To była najnormalniejsza rzecz na świecie.

Minęło ponad 20 lat od ich pierwszego spotkania, a Robson nadal całkowicie nie był, jak sam przyznaje, dotknięty żadnym wykorzystywaniem lub traumą z przeszłości. 

Jego życie i kariera były prosperujące. 
Nie miał też żadnych obaw względem dzieci Jacksona.

Według wstępnych doniesień, prawnik Robsona, Henry Gradstein, stwierdził, że powodem, dla którego jego klient kłamał pod przysięgą i nadal wychwalał gwiazdę popu po jej śmierci, było domniemane nadużycie, czyli "stłumiona pamięć." 

Stłumiona pamięć (przypadki, w których osoba jest przekonana, że jest zablokowana lub zapomniała o traumatycznym przeżyciu przed "odzyskaniem" tego lata lub dekady później) stała się wysoce kontrowersyjnym psychologicznym tematem. 
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego, "doświadczeni psychologowie kliniczni przyjmują, iż zjawisko stłumionej pamięci jest rzadkością (np. pewien doświadczony lekarz doniósł, że odzyskana pamięć pojawiła się tylko raz w ciągu 20 lat praktyki).

Przeważająca większość ekspertów twierdzi, iż takie "wspomnienia" nie są wiarygodne bez potwierdzających dowodów. 
Dr. Richard McNally, profesor i dyrektor Kliniki Szkoleniowej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Harvardu, opisuje zjawisko opóźnienionego odzyskania wspomnień jako "najbardziej zgubne twierdzenie w historii, szkodzące psychologii i psychiatrii."

W wywiadzie z Mattem Lauerem w Today Show, Robson stwierdził jednak, że jego wspomnienia o wykorzystywaniu nie były stłumione; nie był po prostu w stanie przetworzyć ich emocjonalnie lub psychologcznie. 

Robson uważa, że był w pełni świadomy tego, iż Jackson wykorzystywał dzieci w czasie jego procesu w 2005r., lecz zdecydował kłamać pod przysięgą, ponieważ jeszcze nie uzmysłowił sobie, że to co mu się przydarzyło, było złe.
Robson miał wtedy 22 lata. 
Jednak, być może, po miesiącach lub latach zaczął żałować swojej decyzji i mógłby udać się do władz - przynajmniej, aby zapobiec następnym "ofiarom". 
Nie. Zamiast tego, grillował z MJ'em i rodziną w 2008 r. i wychwalał go bez żadnej presji czy namowy w 2009, 2010, 2011 i 2012 r.

Oczywiste jest, że oskarżenia o wykorzystywanie muszą być zawsze traktowane poważnie. 

Kiedy osoba opowiedziała jedną historię bardzo wiarygodnie i przekonująco jako dorosły, jednak potem nagle ją zmienia bez żadnych potwierdzających dowodów (listów, zdjęć, rozmów telefonicznych, świadków, itd.) w celu złożenia roszczenia wierzyciela, to zasługuje to na zdrową dawkę sceptycyzmu. 
Wierzenie takim twierdzeniom może okazać się niebezpieczne - niszczące życia i reputacje z absolutnie żadnym dowodem za oskarżeniem.

Według prawnika Wade'a Robsona, Henry'ego Gradsteina, to było jakoś w 2012 r., kiedy choreograf miał załamanie nerwowe i "zmiażdżył go stres" jego odzyskanej pamięci. 

Kariera Robsona także zaczęła podupadać w związku z tajemniczymi rezygnacjami choreografa z wielu projektów. 
Niedługo potem, Robson postanowił złożyć roszczenie przeciwko Estate Jacksona. 
Robson również wniósł wniosek o cywilny proces w L.A. County Superior Court, w którym rzekomo ukierunkowuje się na firmy związane z Jacksonem. 
Robson wyraźnie chce pieniędzy.

Howard Weitzman, prawnik reprezentujący Estate Jacksona, w oświadczeniu nazwał oskarżenia Robsona "oburzającymi i żałosnymi...


To jest młody człowiek, który zeznawał co najmniej 2 razy pod przysięgą w ciągu minionych 20 lat i mówił w licznych wywiadach, że Michael Jackson nigdy nie zrobił niczego niewłaściwego jemu ani z nim. 
Teraz, blisko 4 lata po odejściu Michaela, ten smutny i mniej niż wiarygodny wniosek został złożony. Jesteśmy pewni, że sąd zobaczy po co to robi.

Prawnik Jacksona, Thomas Mesereau, czuje, że stwierdzenia Robsona są bezwstydnie motywowane pieniędzmi, biorąc pod uwagę czas (aktualny proces wysokiej stawki między matką Jacksona a promotorem koncertów AEG Live) i ogromną ilość bogactwa, jakie Estate zgromadziło od śmierci piosenkarza.

Niezależnie od swoich poglądów nt. Jacksona, sprawa Robsona budzi poważne wątpliwości co do charakteru i ważności stwierdzeń sprzed dekady, w szczególności, kiedy jest związana z pieniędzmi.

Dr. Elizabeth F. Loftus, renomowany psycholog poznawczy i ekspert w dziedzinie ludzkiej pamięci z Uniwersytetu w Waszyngtonie, zauważa, iż te wspomnienia często mogą być wywoływane przez sugestię terapeuty. 

Niektórzy współcześni terapeuci wmawiają pacjentom, bazując jedynie na sugestywnej historii lub profilu symptomów, że z całą pewnością przeżyli traumatyczne doświadczenie...
Po takiej <diagnozie> terapeuta namawia pacjenta do drążenia opornych wspomnień.

Wtedy Wade Robson mógł naprawdę mocno uwierzyć, że był wykorzystywany, nawet jeśli to nigdy nie miało miejsca.

W każdym razie, obiektywizm i sprawiedliwość powinny zobowiązać przynajmniej część ciężaru dowodu. Członkowie rodziny Robsona wielokrotnie bronili Jacksona w ciągu 20 lat. 

Czy wszyscy oni byli kompletnie nieświadomi tego co wydarzyło się aż do tego momentu - właśnie kilka miesięcy temu?

Liczne osoby, które były blisko z Jacksonem jako dzieci nadal go bronią bez wyraźnej zachęty do takiego postępowania. 

Od momentu ostatnich oskarżeń, kilka osób, które odwiedzały Neverland jako dzieci, jeszcze raz podkreślily wsparcie dla artysty, łącznie z Alfonso Ribeiro, Frankiem Cascio, Brettem Barnesem oraz bratankami Jacksona - Taryllem, T.J.'em i Tajem Jacksonem.

W obronie swojego wujka, Taj Jackson napisał poruszająco na Twitterze: 


Nie będę siedział i pozwalał na to, by ktoś na pełnych obrotach produkował kłamstwa o moim wujku. KROPKA. 
Piszę te słowa wiedząc, że w momencie wysyłania ich, moje życie nigdy nie będzie już takie same. 
Byłem wykorzystywany seksualnie. 
Przez mojego wujka ze strony rodziny mojej mamy, jako dziecko. 
Mój wujek był systemem wsparcia dla mnie i mojej mamy. 
Napisał list do niej, o którym wiele osób już wie, po prostu nie wiecie jak to było. 
Właśnie dlatego WIEM, że Wade kłamie. 
Ja JESTEM tym, który przetrwał. 
Moje ręce ciągle się trzęsą. 
Nie zapominajcie, że mieszkałem w Neverlandzie, kiedy Wade zeznawał w procesie mojego wujka. Siedziałem tam i jadłem obiad z nim i jego rodziną. 
Nie pozwolę im splamić dziedzictwa mojego Wujka. 
Nie chcę iść do TV. 
Nie chcę rozgłosu, chcę tylko prawdy. 
Zawsze powtarzałem mojemu wujkowi Michaelowi, że przyjąłbym kulę przeznaczoną dla niego. 
Mam to na myśli dzisiaj tak samo jak kiedyś. 
Nie mogę znieść tego, że Wade zmusił mnie do zrobienia tego, w taki sposób.
Jednak od kiedy mój wujek Michael nie może już walczyć za siebie, ja będę. 

List, o którym mówił Taj Jackson został napisany przez Jacksona w latach 80-tych.

Brzmi on następująco:

Dee Dee prosze przeczytaj ten artykuł o molestowaniu dzieci i prosze przeczytaj ją Tajowi, T.Jowi i Tarrylowi. 
Podkreśla on ze nawet twoi krewni mogą molestować dzieci, nawet wujkowie i ciocie bratanków, bratanice. Proszę przeczytaj, love MJ.
[IS: tłum. Beata :)]

Później w obliczu powszechnego przekonania, że on sam był pedofilem, Jackson napisał te słowa do niewydanej piosenki “An Innocent Man”:

Jeśli płynę do Acapulco
Lub Cancun w Meksyku
Tam czeka prawo
I Bóg wie, że jestem niewinny
Jeśli nie zabiorą mnie do Kairu
Gdzie wtedy pójdę Panie?
Umrę jak człowiek bez ojczyzny
I tylko Bóg wiedział, że byłem teraz niewinny.


Jako ekscentryczny, bogaty człowiek, który otworzył swój dom dla tysięcy ludzi, łącznie z upośledzonymi i chorymi dziećmi, Jackson był łatwym celem. 

Jednak jak to możliwe, że z setek dzieci, które spędzały z nim czas, tylko garstka była wykorzystywana? Czy to możliwe, że po 2 niespodziewanych przeszukiwaniach w jego domach, w 1993 i ponownie w 2003 r., nie znaleziono żadnej dziecięcej pornografii czy innych potwierdzających dowodów na to, iż artysta mimo wszystko mistrzowsko ukrywał zachowania przestępcze?

A może my, jako społeczeństwo, utożsamialiśmy odmienność i ekscentryczność Jacksona z przestępczością?

W 2005 r. serwisy informacyjne donosiły, że Nancy Grace haniebnie wywnioskowała winę Jacksona z jego dziwnego wyglądu i dziecięcej wrażliwości. 
Dla niej niepojętym było, by dorosły mężczyzna chciał spędzać tak wiele czasu z dziećmi bez chęci uprawiania seksu z nimi.

Nie ma wątpliwości, po wysłuchaniu tych najnowszych oskarżeń, niektórzy również będą twierdzić, że "nie ma dymu bez ognia".

Jacksona, oczywiście, już tu nie ma i nie może się sam bronić. 

Jednak sprawiedliwie oceniająca osoba przy niepotwierdzonej tragedii musi przynajmniej rozważyć to: 
życie i kariera jednego z najbardziej utalentowanych i kreatywnych artystów ostatniego wieku było wykolejane i ostatecznie zniszczone przez zarzuty, insynuacje, sensacje i spekulacje, lecz "bez konkretnych dowodów i bez świadków lub oskarżycieli, którzy nie chcieli pieniędzy".

Termin "polowanie na czarownice" jest często używany do opisu moralnej paniki i histerii spowodowanej przez osoby zagrażające naszemu poczuciu normalności, porządku i społecznych założeń. 

Muszą być zdyscyplinowane lub ukarane, by ludzie mogli czuć się bezpiecznie, niezależnie od faktycznej winy lub niewinności. 
Więc, np., w procesach czarownic w Salem, kobiety były profilowane, oskarżane i skazywane na karę śmierci w odniesieniu do zakresu postrzeganych "podejrzanych" zachowań lub cech. 
Albo historycznie, Afroamerykanim został niesprawiedliwie osądzony i zlinczowany z powodu mitów i kulturowo zakorzenionej histerii na temat ich "drapieżnych" intencji względem białych kobiet (zobaczcie "The Birth of a Nation" D.W. Griffitha).

W ciągu swojego życia (i teraz po śmierci), Michael Jackson stawiał czoła bardziej błahym sprawom sądowym niż jakakolwiek inna osoba w historii Ameryki. 

W czasie ery "Thrillera" dziesiątki kobiet twierdziło, że był ojcem ich dzieci. 
Nie dalej jak w 2010 roku, kobieta o imieniu Billie Jean wniosła pozew do sądu przeciwko Estate o ustalenie ojcostwa wartego 600 mln $.

W 2010 r. część akt FBI o Jacksonie została upubliczniona pod wpływem Freedom of Information Act (FOIA) na żądanie mediów, łącznie z brytyjskim dziennikarzem Charlesem Thomsonem. 

Długi raport, pisze Thomson, pokazuje, że kiedy na ranczo Jacksona Neverland przeprowadzano nalot w 2003 r., FBI sprawdziło każdy skonfiskowany z nieruchomości komputer, nawet przy pomocy grzebienia szukając jakichkolwiek obciążających plików lub aktywności internetowych. 
Plik Jacksona zawierał indywidualne podsumowania ustaleń FBI dla każdego z 16 komputerów. 
Nabazgrali wielkimi literami na każdym z tych 16 raportów - NIC.

Matt Taibbi z "Rolling Stone", ostry krytyk kulturalny bez jakiejkolwiek inwestycji w dziedzictwo Jacksona, opisał proces przeciw Jacksonowi z 2005r. w ten sposób:

Pod pretekstem historii o wymierzaniu sprawiedliwości człowiekowi molestującemu dzieci, proces Michaela Jacksona mógłby być rodzajem parady powrotu do domu od bezbarwnych amerykańskich typów: naciągaczy, frajerów i beztalentowych intrygantów, znajdujących się w ciężkiej sytuacji wyraźnego bezrobocia...lub fikcyjnych karier ery informacji, szukając gotówki w każdy możliwy sposób. 
Głównym sprawcą postępowania był prokurator okręgowy Tom Sneddon, którego metaforyczną rolą w tym amerykańskim reality show było reprezentowanie podłego, nieciekawego serca Nixonian Silent Majority - gorzkiej przeciętności przyklejania tego do każdego, kto wybrałby się na wakacje do Paryża. 
Pierwszy miesiąc procesu może być opisywany jako najgorszy zbiór świadków oskarżenia kiedykolwiek zebranych w amerykańskiej sprawie karnej - praktycznie grupa ludzi skazanych za kłamstwa, opłacanych plotkarskich straganiarzy albo gorzej... 

W ciągu następnych 6 tygodni, niemal każdy element w jego sprawie upadł w trybie jawnym, a głównym dramatem stało się szybkie dołączenie do wyścigu, czy uda się przesłuchać wszystkich świadków bez usuwania ich z sądu w kajdanach. 

Twarde stanowisko Sneddona względem Jacksona było oparte na wierze zemsty i desperacji schwytania go - bijąc na oślep, tak jak w przypadku <sprawy> George'a Busha przeciw Saddamowi Husseinowi...

Jackson oczywiście został uniewinniony ze wszystkich zarzutów w 2005 r. po 2 wyczerpujących latach śledztwa, zeznań i procedur. 

4 lata później, w 2009 r., po latach życia jak kulturowy parias, włóczęga dryfujący od kraju do kraju, zmarł w wieku 50 lat w Los Angeles. 
Świetność mogła powrócić do jego bogatej artystycznej spuścizny. 
Jednak, dopóki duże pieniądze są w to wplątane, wygląda na to, iż nieustępliwy strumień naciągaczy będzie nadal funkcjonował.

A w osądzie opinii publicznej, proces czarownicy - Michaela Jacksona, trwa.
źródło: http://www.joevogel.net/michael-jackson-delayed-allegations-and-witch-hunts
tłumaczenie: IS MJTL .....  serdeczne podziękowanie <3

------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 komentarzy:

 1. ....., po latach życia jak kulturowy parias, włóczęga dryfujący od kraju do kraju, zmarł w wieku 50 lat w Los Angeles.
  Świetność mogła powrócić do jego bogatej artystycznej spuścizny.
  Jednak, dopóki duże pieniądze są w to wplątane, wygląda na to, iż nieustępliwy strumień naciągaczy będzie nadal funkcjonował. <3 Ot i cała prawda <3

  OdpowiedzUsuń
 2. To wszystko jest bardzo smutne...dziękuję za udostępnienie.A.K

  OdpowiedzUsuń
 3. 1993.... 2003.... 2013......
  Bez komentarza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się ,że Vogel zebrał wszystkie fakty do tzw. kupy, a Tobie Michaelinko dziekuję, że propagujesz ten artykuł. Buziaczki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Baaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dziękuję !!!! :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Gosiaczku, nie ma za co...:)
   Jakie to wszystko jest dołujące i wyczerpujące:(((
   Dobrze,że On jest teraz już w lepszym miejscu, ale tutaj są Jego dzieci...żal:(

   Usuń
 6. 2013 ..i znowu wszystko zaczyna się od nowa...kiedy to sie skończy,Bóg jeden tylko wie......Bądź szczęśliwy Michael'u po drugiej stronie tęczy.

  Ben

  OdpowiedzUsuń