MOJE BLOGOWANIE

NIE TYLKO O MICHAELU...
...Jeśli przychodzisz na świat, wiedząc, że jesteś kochany i opuszczasz go z tą samą świadomością, wszystko z czym w międzyczasie przyszło ci się zmierzyć - jest do pokonania. (Michael Jackson- Oxford 2001)

Ten blog nie mógłby powstać, gdyby nie miłość i zaangażowanie rzeszy fanów, którzy tłumaczą teksty o Michaelu Jacksonie na licznych portalach, poświęconych Królowi Popu.
Szczególne wyrazy uznania kieruję do zespołu tłumaczy: Ola, Anialim, Kora, Bea, Kato, Agnieszka, Butterfly26, Felicia M, Phi, Speed Demon, Tiffani, Ioretta, Marta, Nat, Bettima, Marta, Nat.
Specjalne podziękowania dla oddanych Fanek z Internetowej Bazy Tłumaczeń MJTranslate, oraz michaeljacksontruelove.
Gdyby nie WY, moja wiedza na temat Michaela byłaby niepełna i znacznie ograniczona.
Wszystkie zdjęcia oraz materiały filmowe znalezione i udostępnione z sieci.

Translate

wtorek, 1 marca 2011

Pepsi, wypadek, media

W 1983r Michael Jackson podpisuje z koncernem Pepsi Cola, opiewający na 5 mln. dolarów największy w historii show biznesu kontrakt reklamowy.
Z powodu tego rekordu kolejny raz trafia do Księgi Guinesa.
Największy rywal Coca-Coli w latach 80 dzięki współpracy z Królem Popu zdominował praktycznie cały światowy rynek napojów gazowanych.

Mój ulubiony filmik reklamowy z 1992 roku.
Duet dorosłego i małego Michaela w przeboju  I'll Be There.... butelka Pepsi widoczna na fortepianie :)


Nie był specjalnie zachwycony tą współpracą.
Ulegając presji ojca, zgodził się ze względu  na  braci, którzy wraz z nim brali udział w pierwszych spotach reklamowych.


Często powtarzał, że nie ma do tego serca i nawet nie pije Pepsi ;)
Feralnego styczniowego dnia 1984 roku Jacksonowie mieli towarzyszyć sławnemu bratu w Billie Jean do spotu Pepsi.

To nie był dobry dzień.
Michael zwierzył się swojej mamie,że odczuwa jakiś niewytłumaczalny niepokój.
Zgubił swój niezbędny rekwizyt i znak rozpoznawczy - cekinową rękawiczkę.
Podobno (??) wpadła mu do toalety ;)
Słynna rękawiczka również maskowała pierwsze plamy bielacze- vitiligo, jakie zaczęły pojawiać się na jego skórze.


Podczas kręcenia reklamówki, w szóstym ujęciu, na oczach ok. 3 tys. fanów, wybuch iskier ze specjalistycznego urządzenia pirotechnicznego spowodował zapalenie się włosów Michaela.


W wyniku tego wypadku doznał dotkliwych poparzeń głowy i twarzy.
Wspomina w Moonwalku  w pierwszej chwili niczego nie poczuł, następnie był w takim szoku, że pamięta tylko przejazd karetką do szpitala na sygnale, co było największym spełnieniem dziecinnych marzeń.
Obrażenia skóry głowy w wyniku poparzeń drugiego i trzeciego stopnia powodowały ból trudny do zniesienia. Aby go ukoić i znieczulić przykre zabiegi na wypalonym miejscu, Michael otrzymywał silne środki przeciwbólowe.
Wtedy po raz pierwszy zetknął się z lekami tego typu.

Miesiąc po tym tragicznym zdarzeniu osiągnął niewiarygodny sukces.
Pojawił się publicznie na rozdaniu nagród Grammy, zgarniając aż osiem statuetek za Thrillera!W następstwie wypadku Pepsi wypłaciło Michaelowi 1.5 miliona odszkodowania, które przekazał Brotman Memorial Hospital w Culver City w Kalifornii, stając się fundatorem Centrum Poparzeń dla Dzieci im. Michaela Jacksona.

Z okazji zakupu specjalistycznego sprzętu dla tej kliniki, sfotografował się w komorze hiperbarycznej, co natychmiast podchwyciły brukowce, jakoby miał używać jej zamiast łóżka, w celu zachowania wiecznej młodości.
Kto  przy zdrowych zmysłach uwierzyłby w coś podobnego?- a jednak!
Donoszono o kupieniu kości Josepha Merricka, wybielaniu skóry i niezliczonych operacjach plastycznych.
Powielano te wszystkie bzdury, a Michael niczemu nie zaprzeczał, ponieważ po części nie był świadomy tego wszystkiego.
W sprawach kontaktów z mediami zdał się zupełnie na fachowców od wizerunku i reklamy, a ci z początku lansowali tezę, że im więcej niesamowitych i tajemniczych historii o nim, tym lepiej dla promocji i reklamy jego płyt.
Kompletna bzdura, która niepotrzebnie generowała kolejne plotki, napędzając niezdrowe zainteresowanie mediów jego osobą.
Wkrótce nadały Michaelowi  przezwisko Wacko (szalony) Jacko.


Michael:
On jest Jacko." Ja nie jestem 'Jacko'. Jestem Jackson.
Barbara: 
Jak sie czujesz gdy nazywają cię...
Michael: 
Tak, 'Wacko Jacko' [tłum: Szalony Jacko], skąd to się wzięło? Jakiś angielski brukowiec. Mam serce i mam uczucia. Ja to czuję, kiedy robicie mi coś takiego. To nie jest miłe. Nie róbcie tego. Nie jestem szalony'.(wywiad z 1997 z Barbarą Walters)
                                  


Jak bardzo to bolało dawał wyraz już wcześniej w 1993r. w wywiadzie z Oprah Winfrey, próbując wyjaśnić niektóre kwestie:

Michael:
Jest tyle bzdur i śmieci napisanych na mój temat, są tak nieprawdziwe, kompletne kłamstwa i o tym chciałbym porozmawiać. Media stworzyły tak dużo... Boże... okropnych, przerażających historii... dzięki temu dotarło do mnie to, że im częściej słyszysz jakieś kłamstwo, tym bardziej zaczynasz w nie wierzyć.
Oprah:
... rozmawialiśmy o tych wszystkich pogłoskach zaraz przed przerwą.
Byłam w tym domu by się przygotować i zwiedziłam cały. Byłam na górze, gdy nie patrzyłeś, szukając komory tlenowej i nie mogłam jej nigdzie znaleźć.
Michael: 

Tak, ta historyjka jest szalona! Chodzi mi o to, że jest to jedna z tych rzeczy, które zostały kompletnie zmyślone przez tabloidy.
Oprah: 

[Na ekranie pojawia się zdjęcie Michaela w komorze tlenowej]
Ok, ale coś w tym jest, to jest zdjęcie na którym leżysz w komorze tlenowej, skąd to się wzięło? Jak to się wszystko zaczęło? 
Michael: 
To jest... Kręciłem reklamę dla Pepsi i zostałem poważnie poparzony i dostałem  1,5 miliona dolarów odszkodowania, oddałem całą kwotę...i zbudowaliśmy tę placówkę i nazwaliśmy ją Centrum Poparzeń im. Michaela Jacksona, a to był kawałek technologii dla ofiar poparzeń, więc popatrzyłem na to i postanowiłem tam wejść aby zobaczyć jak tam jest, ktoś zrobił mi zdjęcie, ktoś kto to wywoływał spojrzał i powiedział "Oh, Michael Jackson". Zrobił kopię i to zdjęcie obiegło cały świat z dołączonym do niego kłamstwem. To kompletna bzdura, dlaczego ludzie kupują te gazety? To nie jest prawda. Wiesz, nie osądzaj osoby, nie wyrokuj, zanim nie porozmawiasz z nią sam na sam. Nie obchodzi mnie co to za historyjka, nie osądzaj mnie po tym, bo to jest kłamstwo.
Oprah

Masz rację,  ta historia tak szybko się rozprzestrzeniła.
Michael: 

To szaleństwo. Dlaczego miałbym spać w komorze? [śmiech]
Oprah: 
Plotka mówi, że powodem dla którego miałbyś spać w komorze było to, że nie chciałeś się zestarzeć.
Michael: 

To głupie i kompletnie zmyślone. Czuję się zażenowany. Chcę wybaczać mediom czy komukolwiek. Uczono mnie kochać i wybaczać i to mam w sercu, ale proszę nie wierzcie w te szaleństwa i okropności.


 2001 rok - rozmowa ze Shmuleyem Boteachem

SB: 
Ta cała małoduszność, którą czułeś, czy kiedykolwiek chciałeś odwzajemnić tę nienawiść?
Michael: 

Nie. Jako odpowiedź dla bardzo złośliwych dziennikarzy, którzy tylko kłamią, odpowiedzią nie jest, 'Nienawidzę cię za to, co piszesz', ale raczej, 'Nie rozumiem, czemu mi to robisz' i tak to bym zostawił. To bardzo rani, ponieważ oni myślą, że jesteś zrobiony z jakiejś substancji o silnym charakterze i możesz wznosić się ponad to cały czas. A ty starasz się znaleźć sposób, żeby wznosić się ponad to, ale to nie jest zawsze tak, ponieważ to boli.
SB: 

Ale nigdy nie chciałeś odwzajemnić tej nienawiść?
Michael:

 Nie.
..... [bez komentarza]


--------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 komentarze:

 1. Witaj, wpadłam poczytać, a przede wszystkim Cię odwiedzić.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ehh, masz rację...
  Nie, nie mało ambitne, prawdziwe.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję.
  Tobie równie miłej.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny blog o Michaelu kocham go naprawde masz racje co do medjów

  OdpowiedzUsuń